Artykuł sponsorowany

Charakterystyka systemów gaszenia obrabiarek AFFS-CNC/P/I

Charakterystyka systemów gaszenia obrabiarek AFFS-CNC/P/I

Systemy gaszenia pożarów w obrabiarkach CNC są niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo pracy w przemyśle. Dzięki nim możliwe jest szybkie i skuteczne zneutralizowanie zagrożenia pożarowego, co może uratować życie ludzi oraz uchronić przed stratami materialnymi. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają systemy AFFS-CNC/P/I i AFFS-CNC/FK/I, które charakteryzują się wysoką skutecznością oraz szerokim zakresem zastosowań.

Funkcjonowanie systemu AFFS-CNC/P/I

Systemy gaszenia pożarów typu AFFS-CNC/P/I (Automatic Fire Fighting Systems for CNC Machines – Powder, Indirect) to zaawansowane rozwiązania oparte na technologii gaszenia proszkowego. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie i automatyczne gaszenie pożarów w obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC). Systemy te są wyposażone w liniowe ciśnieniowe czujniki temperatury, które monitorują warunki panujące wewnątrz maszyny i na bieżąco reagują na pożar. W przypadku wykrycia zagrożenia, system natychmiast uruchamia proces gaszenia, który polega na rozprowadzeniu specjalistycznego proszku gaśniczego wewnątrz maszyny. AFFS-CNC/FK/I jest oparty o środek gaśniczy NOVEC 1230 )FK 5-1-12), który stosuje się głównie do gaszenia cieczy palnych w obrabiarkach.

Jakie są zalety stosowania systemów AFFS-CNC/P/I?

Systemy gaszenia obrabiarek AFFS-CNC/P/I oferują wiele korzyści w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Przede wszystkim, ich zaawansowane liniowe ciśnieniowe czujniki pozwalają na szybkie wykrycie zagrożenia, co minimalizuje ryzyko poważnych uszkodzeń maszyn oraz strat materialnych. Ponadto, stosowanie proszku gaśniczego sprawia, że systemy te są niezwykle skuteczne w zwalczaniu zarówno pożarów cieczy palnych oraz takich materiałów jak tytan. Warto również podkreślić, że systemy AFFS-CNC/P/I są kompatybilne z różnymi rodzajami obrabiarek CNC, co sprawia, że można je stosować praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym.

Proces instalacji systemów gaszenia pożarów AFFS-CNC/P/I jest stosunkowo prosty i wymaga nieznacznej ingerencji w konstrukcję obrabiarki CNC. Wystarczy zamontować odpowiednie czujniki oraz urządzenia rozporowadzające proszek gaśniczy w strategicznych miejscach maszyny. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe działanie systemu zależy od regularnej konserwacji oraz kontroli jego poszczególnych elementów. Eksperci zalecają przeprowadzanie przeglądów technicznych co najmniej raz na rok, aby upewnić się, że system jest w pełni sprawny i gotowy do użycia w razie potrzeby.