Artykuł sponsorowany

Czym zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Czym zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Drewniane meble ogrodowe to nie tylko piękny, ale też praktyczny element wystroju naszych przestrzeni zewnętrznych. Aby cieszyć się ich urokami przez długie lata, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i zabezpieczenie. W tym artykule przybliżymy, jakim sposobem można zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, aby służyły nam jak najdłużej.

Ochrona przed wilgocią i promieniowaniem UV

Drewno jest materiałem wrażliwym na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. W celu zabezpieczenia mebli przed tymi czynnikami, warto zastosować impregnaty do drewna. Impregnaty tworzą na powierzchni drewna warstwę ochronną, która zapobiega przenikaniu wilgoci oraz negatywnemu wpływowi promieni słonecznych. Dostępne są zarówno impregnaty bezbarwne, jak i te barwiące drewno na różne kolory.

Oleje do drewna na zewnątrz

Oleje na zewnątrz to kolejna metoda zabezpieczenia mebli ogrodowych. Oleje wnikają w strukturę drewna, wzmacniając je i chroniąc przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto wybierać oleje przeznaczone specjalnie do zastosowań na zewnątrz, które są odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Sklep Madrona oferuje szeroką gamę takich produktów, dzięki którym nasze meble będą prezentować się znakomicie przez długie lata.

Lakiery i bejce do mebli tarasowych

Lakiery i bejce to kolejne produkty, które mogą być używane do zabezpieczania drewnianych mebli ogrodowych. Lakiery tworzą na powierzchni drewna twardą, odporną na uszkodzenia warstwę, która chroni przed wpływem czynników atmosferycznych. Bejce natomiast, oprócz funkcji ochronnych, nadają drewnu pożądany kolor i wykończenie. Warto jednak pamiętać, że lakiery i bejce wymagają regularnego odnawiania, aby utrzymać skuteczność ochrony.

Czyszczenie i konserwacja mebli drewnianych

Odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych to nie tylko ich zabezpieczanie, ale również regularne czyszczenie. Drewno narażone jest na zabrudzenia, osadzanie się kurzu czy pleśni. Aby utrzymać meble w dobrym stanie, warto przynajmniej raz w sezonie dokładnie je oczyścić, korzystając z myjek ciśnieniowych lub specjalistycznych preparatów do czyszczenia drewna. Po umyciu mebli warto je ponownie zaimpregnować, aby zachować ich trwałość i estetykę.

Zabezpieczenie drewna na zimę

W okresie zimowym drewniane meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie wilgoci, mrozu i śniegu. Aby przedłużyć ich żywotność, warto przechowywać je w suchym i osłoniętym miejscu, np. w garażu czy piwnicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zainwestować w specjalne pokrowce ochronne, które zabezpieczą meble przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczanie drewnianych mebli ogrodowych to klucz do ich długowieczności i estetyki. Warto zainwestować w wysokiej jakości impregnaty, oleje, lakiery czy bejce oraz regularnie czyścić i konserwować meble, aby cieszyć się nienagannym wyglądem naszych przestrzeni zewnętrznych przez wiele sezonów.