Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się laryngolog?

Czym zajmuje się laryngolog?

Laryngologia to dziedzina medycyny, która może nie być powszechnie znana, ale jej specjaliści odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu wielu dolegliwości. Laryngolog, zwany również otolaryngologiem, to lekarz specjalizujący się w chorobach uszu, nosa i gardła (UNZ). W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu, czym zajmuje się laryngolog, jakie są najczęstsze schorzenia leczone przez tego specjalistę oraz jak wygląda wizyta u laryngologa.

Przeczytaj również: Do czego służy unit laryngologiczny?

Laryngolog – specjalista od chorób uszu, nosa i gardła

Laryngologia jest jednym z najstarszych obszarów medycyny, a jej korzenie sięgają starożytnego Egiptu. Dziś laryngologowie są wyspecjalizowanymi lekarzami, którzy mają zaawansowaną wiedzę na temat anatomii i funkcjonowania układu słuchowego, nosowego i gardłowego. Ich praktyka obejmuje zarówno diagnostykę i leczenie chorób UNZ, jak i zabiegi operacyjne.

Najczęstsze schorzenia leczone przez laryngologa

Wśród szerokiego spektrum dolegliwości, z którymi laryngolog może się spotkać w swojej praktyce, znajdują się m.in. infekcje ucha, problemy z równowagą, zaburzenia słuchu, alergie nosowe, polipy nosa, zapalenie zatok przynosowych, migdałki i anginy, chrapanie i bezdech senny oraz nowotwory głowy i szyi.

Pierwsza wizyta u laryngologa w Jarocinie czy innym mieście zwykle rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz pyta pacjenta o objawy, historię chorób oraz ewentualne alergie. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, które obejmuje oglądanie uszu, nosa i gardła za pomocą specjalistycznych narzędzi. W przypadku podejrzenia problemów ze słuchem może być konieczne wykonanie audiometrii, czyli badania słuchu

W niektórych przypadkach laryngolog może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak tomografię komputerową (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI), aby dokładniej ocenić stan pacjenta. W zależności od rozpoznania lekarz może zastosować różne metody leczenia – od farmakoterapii po zabiegi chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne w laryngologii

Leczenie farmakologiczne w laryngologii obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych, kortykosteroidów czy antybiotyków, w zależności od rodzaju schorzenia. W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego lub wystąpienia powikłań, laryngolog może zdecydować się na interwencję chirurgiczną.

Wśród zabiegów wykonywanych przez laryngologów znajdują się m.in. operacje usunięcia migdałków, korekcja przegrody nosowej, drenaż zatok przynosowych, usunięcie polipów nosa oraz wszczepienie implantów słuchowych. W przypadku nowotworów głowy i szyi laryngolog współpracuje z onkologiem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia.

Kiedy warto udać się do laryngologa?

Wizyta u laryngologa jest wskazana, gdy występują objawy sugerujące problemy z układem UNZ, takie jak nawracające infekcje ucha, trudności w oddychaniu przez nos, utrata słuchu, ból gardła utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie czy chrapanie i bezdech senny. Ponadto warto skonsultować się z laryngologiem w przypadku podejrzenia guzów głowy i szyi oraz w celu oceny ryzyka alergii.