Artykuł sponsorowany

Do czego służy drut florystyczny?

Do czego służy drut florystyczny?

Drut florystyczny to niepozorny, ale niezwykle ważny element w tworzeniu aranżacji kwiatowych. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zwykłym drutem, to jednak jego zastosowanie we florystyce jest ogromne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu niezastąpionemu narzędziu, dowiemy się, do czego służy drut florystyczny oraz jakie są jego rodzaje i właściwości.

Zastosowanie drutu florystycznego

Drut florystyczny pełni wiele funkcji w aranżacji kwiatowej. Przede wszystkim służy do mocowania i utrzymywania poszczególnych elementów kompozycji na właściwym miejscu. Dzięki niemu można skonstruować zarówno małe bukiety, jak i rozbudowane instalacje kwiatowe. Drut pozwala również na modelowanie kształtu łodyg czy liści, co daje większą swobodę w tworzeniu różnorodnych form przestrzennych. Ponadto druty florystyczne są wykorzystywane do łączenia ze sobą różnych materiałów, takich jak gąbki florystyczne, drewno czy korzenie.

Rodzaje drutów florystycznych

Druty florystyczne występują w różnych grubościach oraz kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do konkretnej aranżacji kwiatowej. Grubsze druty o średnicy 0,9 - 2,5 mm stosowane są przede wszystkim do mocowania cięższych elementów kompozycji, takich jak gałęzie czy korzenie. Druty o średniej grubości (0,6 - 0,8 mm) świetnie sprawdzają się w przypadku mocowania łodyg kwiatów czy liści. Natomiast cienkie druty o średnicy 0,3 - 0,5 mm idealnie nadają się do delikatnych prac, takich jak wiązanie małych bukiecików czy ozdabianie kartek okolicznościowych.

Druty florystyczne różnią się również materiałem, z którego są wykonane. Najpopularniejsze są druty stalowe pokryte warstwą cyny lub miedzi. Dostępne są także druty aluminiowe oraz plastikowe. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego warto je dobrze poznać, aby móc wybrać odpowiedni drut do konkretnej aranżacji.

Właściwości drutów florystycznych

Druty florystyczne charakteryzują się dużą wytrzymałością na odkształcenia oraz odpornością na korozję. Dzięki temu są one trwałe i nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci czy kontaktu z wodą. Druty stalowe pokryte cyną lub miedzią są elastyczne i łatwo można je formować, co pozwala na swobodne modelowanie kształtów. Druty aluminiowe są lżejsze od stalowych, ale równie wytrzymałe, co czyni je doskonałym wyborem do tworzenia większych konstrukcji. Natomiast druty plastikowe są najbardziej elastyczne i łatwe w użyciu, jednak nieco mniej wytrzymałe od pozostałych rodzajów.

Podsumowując, drut florystyczny to, bez najmniejszego cienia wątpliwości, niezbędne narzędzie w pracy florysty, które pozwala na tworzenie różnorodnych aranżacji kwiatowych. Dostępność różnych rodzajów drutów sprawia, że każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym florystą czy amatorskim miłośnikiem kwiatów, drut florystyczny z pewnością ułatwi Ci pracę i pozwoli na realizację nawet najbardziej wymyślnych pomysłów.