Artykuł sponsorowany

Fibryna bogatopłytkowa - co trzeba wiedzieć?

Fibryna bogatopłytkowa - co trzeba wiedzieć?

Fibryna bogatopłytkowa, znana również jako PRF (Platelet-rich fibrin), to innowacyjna metoda wykorzystywana w medycynie regeneracyjnej, stomatologii, ortopedii czy chirurgii plastycznej. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie procesów gojenia się tkanek oraz ich regeneracji. Dzięki swoim unikalnym właściwościom fibryna bogatopłytkowa zdobywa coraz większe uznanie wśród specjalistów oraz pacjentów. W niniejszym artykule przybliżymy działanie i zastosowanie tej rewolucyjnej metody.

Działanie fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatopłytkowa to skoncentrowana substancja otrzymywana z krwi pacjenta, która zawiera duże ilości płytek krwi, białek oraz czynników wzrostu. Te składniki odgrywają kluczową rolę w procesach gojenia się ran, regeneracji tkanek oraz tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Fibryna bogatopłytkowa działa na zasadzie aktywacji płytek krwi, które uwalniają czynniki wzrostu i przyspieszają procesy naprawcze.

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatopłytkowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, gdzie wymagane jest szybkie i skuteczne gojenie się tkanek. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych obszarów jej zastosowania. Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o korzyści, jakie niesie ze sobą fibryna bogatopłytkowa, Gdynia i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Bio Klub.

Stomatologia - fibryna bogatopłytkowa jest stosowana w leczeniu chorób przyzębia oraz w regeneracji kości szczęki i żuchwy. Wprowadzenie PRF do komory kostnej po ekstrakcji zęba czy zabiegu implantologicznym przyspiesza gojenie się rany, zmniejsza ryzyko infekcji oraz poprawia jakość nowo wytworzonej tkanki kostnej.

Ortopedia - w przypadku urazów stawów, ścięgien czy więzadeł, fibryna bogatopłytkowa może być stosowana jako dodatek do leczenia zachowawczego lub operacyjnego. PRF przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, zmniejsza ból oraz skraca czas powrotu do pełnej sprawności.

Chirurgia plastyczna - fibryna bogatopłytkowa jest wykorzystywana w zabiegach rekonstrukcyjnych oraz estetycznych. Stosowanie PRF podczas przeszczepów skóry czy tkanek miękkich przyczynia się do szybszego gojenia się ran oraz lepszego przyjęcia przeszczepu. Ponadto fibryna bogatopłytkowa może być używana jako naturalny wypełniacz zmarszczek czy blizn.

Medycyna estetyczna - PRF jest stosowana w mezoterapii, czyli zabiegach polegających na mikroiniekcjach substancji aktywnych w celu poprawy kondycji skóry. Fibryna bogatopłytkowa stymuluje produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, gładsza i bardziej nawilżona.

Procedura otrzymywania fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatopłytkowa jest otrzymywana z krwi pacjenta, co sprawia, że ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych czy odrzucenia jest minimalne. Procedura polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi i umieszczeniu jej w specjalnej wirówce. W wyniku odwirowania uzyskuje się skoncentrowaną fibrynę bogatopłytkową, która następnie może być stosowana w zabiegach medycznych.