Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj blach nadaje się do cięcia za pomocą lasera?

Jaki rodzaj blach nadaje się do cięcia za pomocą lasera?

Cięcie laserowe to nowoczesna technologia, która zyskała dużą popularność w przemyśle metalurgicznym. Dzięki swojej precyzji i szybkości pracy, pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów w obróbce różnych materiałów. W niniejszym artykule omówimy, jakie rodzaje blach są odpowiednie do cięcia laserowego oraz jakie są ich właściwości.

Przeczytaj również: Jakie materiały można ciąć za pomocą lasera?

Jakie materiały można ciąć za pomocą lasera?

Laserowe cięcie blach stosowane jest przede wszystkim do obróbki metali, takich jak stal nierdzewna, stal węglowa, aluminium czy miedź. Każdy z tych materiałów posiada swoje unikalne właściwości, które wpływają na efektywność procesu cięcia. Stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję, co sprawia, że jest idealna do zastosowań w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Stal węglowa natomiast jest bardziej podatna na korozję, ale dzięki swojej wytrzymałości świetnie nadaje się do produkcji konstrukcji stalowych.

Cięcie laserowe blach oferuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki metali. Przede wszystkim, pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji cięcia, co jest szczególnie istotne w przypadku skomplikowanych kształtów i wzorów. Ponadto, proces ten charakteryzuje się niskim zużyciem materiału oraz minimalnym wpływem na strukturę obrabianego materiału. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie gładkich i czystych krawędzi, co zwiększa estetykę i funkcjonalność gotowych wyrobów.

Czy grubość blachy ma wpływ na cięcie laserowe?

Tak, grubość blachy ma znaczący wpływ na efektywność cięcia laserowego. Im większa jest grubość materiału, tym trudniej jest uzyskać precyzyjne i czyste cięcia. W przypadku stali nierdzewnej, zwykle możliwe jest cięcie blach o grubości do 25 mm, podczas gdy dla stali węglowej wartość ta wynosi około 20 mm. Grubość aluminium, które może być cięte za pomocą lasera, wynosi zazwyczaj do 12 mm. Warto jednak pamiętać, że te wartości mogą się różnić w zależności od mocy lasera oraz parametrów procesu cięcia.

Mimo wielu zalet, cięcie laserowe posiada również pewne ograniczenia. Przede wszystkim, nie wszystkie materiały nadają się do obróbki za pomocą lasera. Na przykład, niektóre tworzywa sztuczne czy materiały kompozytowe mogą ulegać uszkodzeniom pod wpływem wysokiej temperatury. Ponadto, cięcie laserowe może być mniej efektywne w przypadku bardzo grubych blach lub materiałów o wysokim stopniu twardości. W takich sytuacjach konieczne może być zastosowanie innych metod obróbki, takich jak cięcie plazmowe czy wodne

Czy cięcie laserowe jest ekologiczne?

Cięcie laserowe uważane jest za jedną z bardziej ekologicznych metod obróbki metali. Dzięki swojej precyzji pozwala na minimalizację odpadów i zużycia materiału, co przekłada się na mniejsze obciążenie środowiska. Ponadto, proces ten generuje stosunkowo niewielką ilość gazów cieplarnianych oraz pyłów, co sprawia, że jego wpływ na jakość powietrza jest ograniczony. Warto jednak pamiętać, że cięcie laserowe wymaga stosowania energii elektrycznej, co może mieć negatywny wpływ na środowisko w przypadku korzystania z nieodnawialnych źródeł energii.