Artykuł sponsorowany

Parkiet olejowany i jego pielęgnacja

Parkiet olejowany i jego pielęgnacja

Drewniane podłogi są nie tylko piękne, ale również trwałe i przyjazne dla środowiska. Jednym z popularnych sposobów wykończenia i zabezpieczenia drewna jest olejowanie parkietu. Właściwa pielęgnacja podłóg olejowanych pozwala na utrzymanie ich naturalnego uroku przez wiele lat. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o parkiet olejowany, aby cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością przez długie lata.

Czym jest olejowanie parkietu?

Olejowanie parkietu polega na impregnacji drewna specjalnymi olejami, które wnikają w strukturę drewna, zabezpieczając je przed wilgocią, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oleje stosowane do tego celu są najczęściej naturalne lub półsyntetyczne, a ich zadaniem jest nie tylko ochrona, ale również podkreślenie struktury i koloru drewna.

Zalety parkietu olejowanego

Parkiet olejowany posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz częściej wybierany przez właścicieli domów i mieszkań. Przede wszystkim, olejowane podłogi są bardziej naturalne w wyglądzie niż lakierowane, ponieważ oleje nie tworzą na powierzchni drewna sztucznej warstwy. Dzięki temu parkiet olejowany lepiej oddaje kolor i strukturę drewna, co sprawia, że jest bardziej estetyczny.

Dodatkowo olejowane podłogi są przyjemne w dotyku, ponieważ oleje zmiękczają powierzchnię drewna. Są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy wgniecenia, ponieważ oleje wnikają głęboko w strukturę drewna i wzmacniają je od środka.

Pielęgnacja parkietu olejowanego

Aby cieszyć się pięknem i trwałością parkietu olejowanego przez wiele lat, należy dbać o jego właściwą pielęgnację. Oto kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać, aby zachować walory estetyczne i użytkowe podłóg olejowanych.

Regularne czyszczenie

Parkiet olejowany należy czyścić regularnie, używając miękkiej szczotki lub odkurzacza z końcówką przeznaczoną do podłóg drewnianych. Warto unikać używania odkurzaczy z obrotowymi szczotkami, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Do mycia podłóg olejowanych można stosować specjalne środki przeznaczone do tego celu, które nie tylko czyścić, ale także odświeżać warstwę oleju.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności

Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że wchłania i oddaje wilgoć z otoczenia. Aby uniknąć pęcznienia czy kurczenia się parkietu olejowanego, warto utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, najlepiej w granicach 45–60%. Można to osiągnąć poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza oraz unikanie przesuszania powietrza przez grzejniki czy klimatyzatory.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Aby uniknąć zarysowań czy wgnieceń na parkiecie olejowanym, warto zastosować specjalne podkładki pod meble oraz dbać o to, aby nie przesuwać ciężkich przedmiotów bezpośrednio po podłodze. W przypadku uszkodzeń mechanicznych parkiet olejowany można łatwo naprawić poprzez miejscowe szlifowanie i nałożenie kolejnej warstwy oleju. Jeśli chodzi o parkiet olejowany, pielęgnacja jest względnie łatwa i satysfakcjonująca.