Artykuł sponsorowany

W co można zaopatrzyć się w tartaku?

W co można zaopatrzyć się w tartaku?

Tartaki to nie tylko miejsca, w których ścina się drzewa i przetwarza je na deski. To także źródło wielu innych produktów drewnianych, które mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie produkty można nabyć w tartaku oraz jakie są ich zastosowania.

Jakie podstawowe produkty można znaleźć w tartaku?

W każdym tartaku znajdziemy przede wszystkim różnego rodzaju drewno konstrukcyjne, takie jak bale, kantówki czy deski.  one wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie jako elementy konstrukcyjne domów, szkieletów dachowych czy podłóg. Ponadto, w tartaku można nabyć także więźbę dachową, belki stropowe oraz elementy do budowy altan i pergoli.

Decydując się na współpracę z lokalnym tartakiem, wspieramy lokalną gospodarkę oraz przyczyniamy się do ograniczenia emisji spalin związanych z transportem drewna na długie dystanse. Wiele osób ceni sobie także możliwość bezpośredniego kontaktu z dostawcą oraz możliwość obejrzenia i wyboru odpowiednich produktów na miejscu. Ponadto, lokalne tartaki często oferują atrakcyjne ceny oraz indywidualne podejście do klienta.

Czy tartak oferuje również wyroby gotowe do użycia?

Tartaki to także miejsca, w których można zaopatrzyć się w drewno opałowe. Zazwyczaj oferowane jest ono w postaci kłód, brykietów czy pelletu. Drewno opałowe to ekologiczne źródło energii, które może być wykorzystane zarówno do ogrzewania domów, jak i do użytku w kominkach czy piecach kaflowych.

Tartak w Szydłowcu, podobnie jak wiele innych tego typu przedsiębiorstw, oferuje swoim klientom również gotowe wyroby z drewna. Można tam znaleźć na przykład deski podłogowe, szalunkowe czy belki stropowe. Dodatkowo, niektóre tartaki mają w swojej ofercie także elementy wykończeniowe, takie jak listwy przypodłogowe, cokoły czy panele ścienne.

Jak dbać o drewniane produkty nabyte w tartaku?

Aby zachować trwałość i estetykę drewnianych produktów zakupionych w tartaku, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji. W zależności od rodzaju drewna oraz jego przeznaczenia, może być ona różna. Przede wszystkim warto zainwestować w impregnaty, które zabezpieczą drewno przed wilgocią, grzybami czy insektami. W przypadku mebli ogrodowych czy elementów konstrukcyjnych narażonych na działanie czynników atmosferycznych, warto także pomyśleć o zastosowaniu lakierobejcy, która dodatkowo wzmocni i zabezpieczy powierzchnię.

Wiele tartaków świadczy również usługi dodatkowe związane z obróbką drewna. Możemy tam na przykład zamówić cięcie drewna na wymiar, struganie czy impregnację. Dzięki temu możemy otrzymać produkty idealnie dopasowane do naszych potrzeb i wymagań. Warto zwrócić uwagę na takie usługi, gdyż mogą one znacznie ułatwić realizację naszych projektów.

Czy tartak to miejsce tylko dla profesjonalistów?

Choć tartaki kojarzone są głównie z branżą budowlaną i stolarską, to jednak nie oznacza, że są one miejscami dostępnymi wyłącznie dla profesjonalistów. Wiele osób prywatnych korzysta z usług tartaków, aby zaopatrzyć się w materiały do budowy domów, remontów czy realizacji własnych projektów. Warto zatem odwiedzić tartak, nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie obróbki drewna.