Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach wykonuje się badanie USG?

W jakich sytuacjach wykonuje się badanie USG?

Ultrasonografia, czyli badanie USG, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych i struktur anatomicznych. W ostatnich latach stało się ono jednym z podstawowych badań wykonywanych w celu oceny zdrowia pacjentów. W jakich sytuacjach wykonuje się badanie USG? Poniżej przedstawiamy sześć kluczowych przypadków, w których warto skorzystać z tej metody diagnostycznej.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest wykonywane w celu oceny stanu narządów wewnętrznych takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki czy pęcherz moczowy. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia chorób tych narządów, dolegliwości bólowych brzucha, a także jako badanie kontrolne u osób z przewlekłymi schorzeniami. Dzięki temu badaniu lekarze mogą wykryć zmiany patologiczne, torbiele czy kamienie nerkowe.

Ultrasonografia układu moczowego pozwala na ocenę stanu nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Jest to badanie szczególnie ważne u osób z nawracającymi infekcjami dróg moczowych, podejrzeniem kamicy nerkowej czy chorób nerek. Warto wybrać usg w Olsztynie, gdzie znajdują się nowoczesne placówki medyczne oferujące szeroką gamę badań diagnostycznych, w tym także ultrasonografię układu moczowego.

Kiedy przeprowadza się USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy pozwala na ocenę jej wielkości, struktury i ewentualnych zmian patologicznych. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia chorób tarczycy, takich jak guzy, torbiele czy zapalenia, a także w celu monitorowania leczenia farmakologicznego czy kontrolowania stanu tarczycy po zabiegach operacyjnych. Jest to badanie szczególnie ważne u osób z rodziną obciążoną chorobami tarczycy.

Ultrasonografia piersi jest nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu gruczołu piersiowego oraz wykrycie ewentualnych zmian patologicznych. Wykonuje się je zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w przypadku podejrzenia guzów, torbieli czy innych zmian w tkance gruczołu piersiowego. Jest to również ważne badanie profilaktyczne, szczególnie u osób z obciążeniem genetycznym czy występującymi przypadkami raka piersi w rodzinie.

Kiedy zdecydować się na USG stawów?

Badanie USG stawów pozwala na ocenę stanu struktur stawowych, takich jak chrząstki, ścięgna czy więzadła. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia urazów stawów, chorób zwyrodnieniowych czy zapalnych, a także w celu monitorowania postępów leczenia. Dzięki ultrasonografii lekarze mogą ocenić stopień zaawansowania zmian oraz zaplanować dalsze postępowanie terapeutyczne.

Czy USG ciąży jest konieczne?

Ultrasonografia ciążowa to badanie mające na celu ocenę stanu płodu oraz przebiegu ciąży. Wykonuje się je rutynowo w trzech trymestrach ciąży, aby ocenić rozwój płodu, wykryć ewentualne wady rozwojowe oraz kontrolować stan łożyska i ilość płynu owodniowego. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na monitorowanie zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.