Artykuł sponsorowany

Wkładki ortopedyczne - jak je dobrać?

Wkładki ortopedyczne - jak je dobrać?

Ból stóp, zmęczenie czy problemy z kręgosłupem to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą wynikać z niewłaściwego obuwia lub nieprawidłowej postawy ciała. W takich przypadkach warto zwrócić uwagę na wkładki ortopedyczne, które mogą przynieść ulgę i poprawić komfort chodzenia. Jak jednak dobrać odpowiednie wkładki? W niniejszym artykule przybliżymy temat wkładek ortopedycznych, ich rodzaje oraz wskazówki dotyczące wyboru najlepszego rozwiązania dla naszych stóp.

Rola wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne pełnią wiele funkcji, które mają na celu poprawę komfortu chodzenia oraz profilaktykę i leczenie różnych schorzeń stóp. Ich głównym zadaniem jest korekcja nieprawidłowości stopy, takich jak płaskostopie, haluksy czy nadmierna supinacja lub pronacja. Wkładki te również pomagają w rozłożeniu nacisku na stopę, co może przeciwdziałać powstawaniu odcisków czy modzeli. Ponadto odpowiednio dobrane wkładki mogą wpływać na poprawę postawy ciała, redukcję bólu pleców oraz ogólną wygodę chodzenia.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich funkcji oraz materiałów, z których są wykonane. Do najpopularniejszych należą wkładki profilaktyczne, korekcyjne, kompensacyjne oraz sportowe.

Wkładki profilaktyczne stosuje się głównie w celu zapobiegania problemom ze stopami oraz poprawy komfortu chodzenia. Są one wykonane z miękkich materiałów, takich jak pianka czy lateks, które dobrze dopasowują się do kształtu stopy.

Wkładki korekcyjne mają za zadanie korygowanie nieprawidłowości stopy, takich jak płaskostopie czy haluksy. Mogą być wykonane z twardego tworzywa sztucznego lub metalu, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla stopy.

Wkładki kompensacyjne służą do wyrównywania różnic długości nóg oraz redukcji nacisku na stopę. Zazwyczaj są one wykonane z materiałów o różnej twardości, co pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb pacjenta.

Jak dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne

Wybór odpowiednich wkładek ortopedycznych powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem specjalistą, takim jak ortopeda czy podolog. Lekarz może przeprowadzić badanie stóp oraz ocenić naszą postawę ciała, co pozwoli na wybór najlepszego rozwiązania dla naszych potrzeb.

Należy również pamiętać o tym, że wkładki ortopedyczne powinny być dobrze dopasowane do obuwia, które nosimy na co dzień. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby obuwie było odpowiednio szerokie i wysokie, aby pomieścić wkładki oraz zapewnić komfort chodzenia. Jeśli chodzi o wysokiej jakości wkładki ortopedyczne, Poznań i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Poznańska Protezownia.

W przypadku niektórych schorzeń, takich jak płaskostopie czy haluksy, może być konieczne wykonanie wkładek ortopedycznych na zamówienie. W takiej sytuacji warto skonsultować się z podologiem lub ortopedą, który pomoże nam w doborze odpowiedniego materiału oraz kształtu wkładki.

Warto również pamiętać o regularnej wymianie wkładek ortopedycznych, gdyż z czasem mogą one tracić swoje właściwości oraz dopasowanie do stopy. Zaleca się wymianę wkładek co 6 do 12 miesięcy, w zależności od intensywności ich użytkowania.